20-lecie le Droit Humain w Polsce

Szykują się piękne obchody 20-lecia Le Droit Humain w Polsce. Odbędą się w Warszawie, w drugiej połowie kwietnia br. Przewidziano oprócz uroczystych prac, na które zostali zaproszeni masonki i masoni polscy z innych obediencji, także wspólną agapę. Zaprojektowano już medal okolicznościowy. Dla niewtajemniczonych napiszę tylko, że międzynarodowy zakon Le Droit Humain skupia od początku i masonów, i masonki; był pierwszy pod koniec XIX wieku, który przełamał w masonerii męski monopol i chwała mu za to! Najsłynniejszymi polskimi wolnomularzami należącymi do tego zgromadzenia byli przed wojną Janusz Korczak i gen. Karaszewicz-Tokarzewski. Sporo pisaliśmy o tym w zimowym numerze „Wolnomularza Polskiego”.
PS Pamiętam dobrze początki DH w Polsce. Sama byłam tuż przed inicjacją, mąż był już czeladnikiem, i spotkaliśmy się w naszym domu, by porozmawiać o perspektywach masonerii mieszanej w Polsce. Każdy pozostał przy swoim zdaniu i drodze, którą wybrał. Małżeństwo założycieli poświęciło się całkowicie tworzeniu DH, osiągając w tym wiele sukcesów, Adam współtworzył Wielki Wschód Polski, a ja masonerię kobiecą.

Tagi: ,

Komentarzy 10 to “20-lecie le Droit Humain w Polsce”

 1. Spectator Says:

  Liczymy na jakąś skromną fotorelacje 🙂

 2. Aszera Says:

  Nie gwarantuję. Oni są najdyskretniejsi z wszystkich polskich obediencji masońskich.

 3. Spectator Says:

  Dyskrecja rzeczą świętą. Pozostaje obejść się smakiem.

 4. Spectator Says:

  A propos dyskrecji. Dostrzegam pewne podobieństwa do trwającej właśnie Konklawe. Uroczysta przysięga, Mistrz Ceremonii czuwający nad tajemnicą obrad, nowoczesne urządzenia zakłócające pracę aparatury szpiegowskiej, w końcu ekskomunika jako kara za złamanie przysięgi. Wygląda, że Kardynałowie są nie mniej dyskretni od Wolnomularzy. Różnica taka, że nikt im nie zarzuca prób objęcia kontroli nad światem 🙂

 5. Aszera Says:

  No bo oni już rządzą 🙂

 6. Spectator Says:

  Od wieków. I nie ukrywają zamiaru, że chcieliby na wieki. „In saecula saeculorum”.

 7. Akesis Says:

  Jak to nie zarzuca? Owszem, są teorie spiskowe i na ten temat; sama mam znajomych, którzy w nie święcie wierzą. A „in saecula saeculorum” dotyczy trochę czego innego, ale jestem pewna, że dobrze o tym wiesz.

 8. Spectator Says:

  Jeśli chodzi o nasze, polskie podwórko, brak jest realnej siły która mogłaby zagrozić pozycji Kościoła. Inaczej to wygląda w laickiej Francji, inaczej jeszcze co oczywiste w protestanckej Wielkiej Brytanii czy Holandii. Kościół w Polsce jest bogaty, bardzo bogaty a co za tym idzie i wpływowy. Ma ogromny wpływ na politykę kraju (kwestie in vitro, całą akcja z Funduszem Kościelnym, aborcja, eutanazja, nauka religii w szkołach publicznych, czy szantaż SLD w kwestii wejścia do UE). Z resztą wbrew powszechnej opinii, Kościół przeżywa najlepszy okres w dziejach historii. Ma rząd dusz w całej Ameryce Płd , Środkowej, Afryce i rozpoczął ekspansje na Azję. To nie są teorie spiskowe .To są suche fakty.

  “in saecula saeculorum” -oczywiście sparafrazowałem 🙂
  Pozdrawiam.

 9. Akesis Says:

  Mówiąc o teoriach spiskowych nie to miałam na myśli, lecz właśnie teorie spiskowe 😉 (np. moi wyżej wymienieni znajomi wierzą, że istnieją jacyś bliżej nieokreśleni ONI, którzy chcą wykończyć całą ludzkość poprzez zatrutą żywność, powietrze i smugi tworzone przez samoloty, a Kościół z nimi współpracuje i przechowuje ich dokumentację w Watykanie… Nie bardzo potrafią uzasadnić, po co wykańczać ludzkość, ale nic to 😉 ).
  Co do wpływu Kościoła na politykę, to mimo wszystko mam wrażenie, że go przeceniasz, ale to temat na długą dyskusję, a główny wpis był nie o tym 🙂 (A poza tym nie ma co kryć, polityka nie jest moją mocną stroną, jako prawnik zapewne masz przewagę 🙂 ).

 10. Spectator Says:

  Racja, trochę od tematu odbiegliśmy, mam nadzieje, że Autorka nam wybaczy :).

  Polityką się interesuje, to prawda, ale wydaje mi się że jeśli chodzi o Kościół, to nie jest jakaś specjalistyczna wiedza. Ja to czuje i widzę na co dzień.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: