Ogieniek za Józefa R. (d. Benedykta XVI)

Trochę późno, ale dizś po południu zapaliłam mały ogieniek w intencji emerytowanego papieża. Ogieniek płonie w wielkim, ozdobionym przeze mnie kielichu, w którym już różne ognie się paliły. Najwięcej było za Jana Pawła II w kolejne rocznice jego śmierci. Myślę sobie często o Józefie-Benedykcie: jak się czuje? co sobie myśli, wędrując po salach pałacu w Castel Gandolfo? czy od razu poszedł do biblioteki? czy ma ksiażki, które z miejsca zacznie czytać? jak bardzo martwi się sytuacją Kościoła? czy będzie dostawał jakieś tajne wieści z Konklawe? czy ma swego kandydata, czy na Ducha Świętego całkowicie się zdaje? – to tylko niektóre z tych pytań. Przede wszystkim jednak emerytowany papież mi imponuje. Jakiego hartu ducha trzeba, aby zrobić to co On zrobił. Na tym tle moje rozmaite zaniechania są takie prozaiczne, małe, a i tak nie mogę sobie z nimi często poradzić. Mam jakieś kolejne postanowienia zmiany, i gdy zaczynam wątpić w swoją siłę, od razu myślę o Nim, że stary, schorowany i kruchy na pozór, a znalazł ją w sobie. Stąd ta dzisiejsza lampka za Józefa – Benedykta. Ciągle się świeci…
Podobają mi się życzenia dla nowego papieża Jana Turneau: „Powinien zwołać nowy sobór – pisze w dzisiejszej Wyborczej. Podobny w swoim rozmachu do tego sprzed wieku, ale jeszcze szerszy, z większym udziałem świeckich katolików i innych chrześcijan, przedstawicieli innych religii i ludzi nie mieszczących się myślowo w żadnej [to do mnie]. Niech głos tego zgromadzenia zabrzmi mocniej niż wszystkie kościelne orędzia i encykliki, niech trafi do wszystkich, którzy nasz świat starają się czynić choćby trochę lepszym [to też biorę do siebie]”.
PS 85 proc. wiosennego Wolnomularza jest już gotowe. Jutro idzie do łamania.

Tagi: ,

Komentarze 4 to “Ogieniek za Józefa R. (d. Benedykta XVI)”

 1. Itartas.info Says:

  Ponoć według pewnej przepowiedni kolejnym papieżem ma być znowu Polak:)

 2. Akesis Says:

  Dziękuję za te słowa i za ogieniek w intencji Benedykta XVI 🙂 Nie podoba mi się słówko „powinien”, (pewnie każdy ma jakiś pomysł, lepszy lub gorszy, na to, co nowy papież powinien… cóż), ale mam nadzieję, że – czy to poprzez sobór, czy w inny sposób – nowy papież będzie działał mądrze i rzeczywiście dotrze do wszystkich ludzi dobrej woli. A taką dobrą wolę widzę w Pani wpisie 🙂 Pozdrawiam.

 3. Asenata Says:

  Jan Turnau dobrze napisał.
  Może potrzeba papieża na miarę Jana XXIII

 4. Itartas.info Says:

  Tego Jana XXIII, którego uwięził Cesarz Niemiecki? 🙂
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Antypapie%C5%BC_Jan_XXIII
  „Zwrot: Jak zaczął się renesans”.
  http://www.empik.com/zwrot-jak-zaczal-sie-renesans-greenblatt-stephen,p1061927257,ksiazka-p
  bardzo ciekawa książka, choć trzeba mieć w sobie trochę zacięcia, żeby ją całą przeczytać, ja jeszcze nie skończyłem:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: