Rytuały Pi

Znalazłam w Życiu Pi fragmenty o jego modłach na oceanie, w szalupie z tygrysem bengalskim. Rytuały trzech religii okazują się niemożliwe do zrealizowania. Nie ma hostii, nie wiadomo, w jakim kierunku jest Mekka, brak tradycyjnych potraw ważnych w rytuałach hinduistycznych. Więc Pi modli się tak, jak mu warunki pozwalają, „ogólnoreligijnie”. ” –  TO JEST BOŻE NAKRYCIE GŁOWY!  Dotykałem gatek i mówiłem: –  TO JEST BOŻY PRZYODZIEWEK! Wskazywałem na Richarda Parkera i mówiłem: – TO JEST BOŻY KOT! Wskazywalem szalapę i mówiłem: –  TO JET BOŻA ARKA. Rozkładałem szeroko ręce i mówiłem: –  TO JEST BOŻA ROLA!. Wskazywałem na niebo i mówiłem: –  TO JEST BOŻE UCHO!

I w ten sposób przypominałem sobie o dziele stworzenia i moim w nim miejscu. Ale boży turban stale się odwijał. Boży przyodziewek się rozpadał. Boży kot ciągle stanowił zagrożenie. Boża arka była więzieniem. Boża rola powoli brała mnie w posiadanie. Boże ucho najwyraźniej nie słuchało.  Rozpacz to gęsta lita ciemność, do której nie dochodzi żadne światło, tak jak żadne z niej nie wychodzi. To piekło, którego nie da się opisać. Dzięki Bogu zawsze się jednak z niej wydobywałem. Wokół sieci pojawiała się ławica ryb albo węzeł głośno domagał się ponownego zawiązania. … Ciemność zaczynała się rozpraszać i w końcu znikała, a Bóg pozostawał – świecący punkt w moim sercu. I kochałem dalej”.

Tagi:

Komentarze 3 to “Rytuały Pi”

 1. ostatek Says:

  Nie wiem czy poczułam się bardziej zainteresowana czy zachęcona. Wiem, że chwyciłam się za książkę. Dziękuję. Myślę, że lektura będzie fascynująca.
  Pozdrawiam ciepło.

 2. Aszera Says:

  Myślę sobie ciągle o tej książce. Razem z filmem pozostaną w mej pamięci na zawsze. Pozdrawiam ciepło.

 3. Asenata Says:

  Czyli wypadałoby książkę przeczytać.
  Najpierw postaram się kupić
  a potem wpiszę na długa listę-do przeczytania

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: