Ryszard Kocie Serce i inni » Rysiu w Sylwestra

Szanowny Panie. Autorem obrazu jest Alfred Wysocki h. Odrowąż, malarz artysta, syn mego męża Adama Witolda Wysockiego h. Odrowąż. Jest to swobodna kopia obrazu z kościółka w miejscowości Odrowąż, kościółka pod wezwaniem św. Jacka Odrowąża. Namalowany został na podstawie fotografii, które zrobiłam w Odrowążu 5 lat temu. Mamy też obraz bł Iwa Odrowżą, biskupa krakowskiego, następcy Wincentego Kadłubka, tego samego autora ( jest za choinką :-). Pozdrawiam serdecznie i wesołych Świąt.


Komentarze 2 to “Rysiu w Sylwestra”

  1. Damon Says:

    Herb Odrowąż (herb miasta Opoczno – mego rodzimego miasta) rzucił mi się od razu w oczy gdy spojrzałem na obraz na zdjęciu 😉 Czy można dowiedzieć się czegoś więcej o obrazie? Intryguje mnie jego tematyka i motyw przewodni oraz autor i data powstania.
    Pozdrawiam

    • Aszera Says:

      Zapomniałam o tematyce 🙂 To jest motyw z legendy o św. Jacku Odrowążu, któremu miała ukazać się Matka Boska z dzieciątkiem i przekazać mu swoje błogosławieństwo. Nie pamiętam już, czy to było, gdy uciekał przed tatarami z Kijowa i zabrał z płonącego kościoła figurkę Matki Boskiej. Na oryginalnym obrazie z XVI czy XVII w. ze wspomnianego kościółka w Odrowążu, napis jest po łacinie, na naszym – po polsku, stylizowanym na „gotyk”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s