Bogowie – instrukcja obsługi – już są!

To wspaniała wystawa! Jej tytuł brzmi: Bogowie – instrukcja obsługi , czyli Sakralne i nieprzemijające wartości w życiu duchowym mieszkańców Europy w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Otwarcie ekspozycji, która przyjechała do nas z Brukseli połączono z zakończeniem remontu muzeum. Łączy ono teraz nowoczesność z tradycją. W niedzielę o godz. 18.00 zostanie otwarta część muzealna dla dzieci. I mam nadzieję, że nasza Emilka tam dotrze. Wracając do ekspozycji. Myślę, że dziwnie czuć się tam będzie statystyczny „Polak-katolik”, dla którego istnieje jedna tylko wiara i jedna prawda. Bo ekspozycja pokazuje, że istnieje wiele religii, jest wiele prawd i wiele dróg do niej. Naczelnym przesłaniem wystawy jest poszanowanie dla każdej religii przy zachowaniu świeckości państwa. Tak mało, a tak dużo.

W obliczu zmian w Europie, gdzie coraz częściej krzyżują się religie wywodzące się z różnych części swiata, autorom wystawy chodzi o przypomnienie tego wszystkiego, co łączy nas, Europejczyków. „Czy można zrobić coś więcej? – pyta dyrektor muzeum dr Adam Czyżewski we Wstępie do Katalogu. Z pewnością tak – odpowiada – niemniej jednak nasze Muzeum, od 125 lat szczycące się misją ochrony własnego dziedzictwa i jednocześnie jednania ze sobą kultur, religii i narodów Świata, na tym powinno poprzestać – na przypominaniu i uzmysławianiu nam Europejczykom, potrzeby wzajemnych wyrzeczeń i wspólnej troski o przestrzeń dialogu i współistnienia”. Obok, na kartach Katalogu wystawy, jest tekst ks. Kazimierza Sowy, który podkreśla, że „Andre Malreaux, wybitny francuski myśliciel i humanista, miał powiedzieć, że wiek XXI albo będzie wiekiem religii, albo nie będzie go wcale. Od ponad dekady mamy XXI wiek i to pewnie nie jedyny dowód na zainteresowanie się współczesnego człowieka religią i transcendencją. Paradoksalnie, im bardziej ludzie nie chcą Boga umieszczać oficjalnie na sztandarach swego życia, tym większą odczuwają potrzebę akceptacji czegoś transcendentalnego, dzięki czemu lepiej mogą zrozumieć świat”.

PS Zwiedzając wystawę oglądamy tylko żyjące religie, stare skryły się w pomrode dziejów. Myślę jednak, że gdzieś są, jest w tym innym świecie i moja Aszera, żona Pana Boga, niegdyś wielka i czczona, dziś zapomniana. Bogini zdetronizowana… Dla mnie jednak, ciągle prawdziwa.

Tagi: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: