Na pół gwizdka

Działam na pół gwizdka i ruszam się (duchowo), jak mucha w smole. Energia, której oddałam tyle w ciągu ostatniego czasu jakoś nie uzupełnia się sama. Nic właściwie nie cieszy, choć rozum podpowiada, że tyle wokół dobrego. Rozum swoje a serce swoje. Dzisiaj wróciły do nas wszystkie eksponaty, które wypożyczyliśmy na wystawę masońską w warszawskim Muzeum Etnograficznym. Nie wszystko będzie tak jak przed wystawą. Zmienią, a właściwie już zmieniły miejsce niektóre obrazy. Do salonu (z gabinetu)wróciły wizerunki świętego Jacka Odrowąża i błogosławionego bpa Iwo Odrowąża, naszych rodzinnych patronów, w miejsce naszych, czyli mojego i męża portretów wolnomularskich. Potęga śmierci i nadzieja po niej, okazała się dla mnie większa, niż duma z doczesności. Zmalałam w sobie i spokorniałam. Przed sobą mam nadal Izbę Rozmyślań i Wielkiego Architekta, taka filozofia masońsko-chrześcijańska. Pewnie dla wielu (z jednej i drugiej strony) niestrawna, dla mnie – dająca żyć, przeżyć i marzyć.

Tagi: ,

Komentarze 2 to “Na pół gwizdka”

 1. ostatek Says:

  Filozofia masońsko-chrześcijańska… hm… myślę, że dla wielu jest bliska, acz nie do końca nazwana a może i nierozpoznana.

  Piękną lekcję pokory wobec przemijania dał Budda Gautama; opowieść o ziarnku gorczycy, które mogło przywrócić życie, ale musiało być przyniesione z domu, w którym nigdy nie gościła śmierć…

  Pozdrawiam serdecznie.

 2. Aszera Says:

  Dzisiaj czytałam i opracowywałam do Wolnomularza Polskiego nr 52 rozmowę z pastorem luterańskim, który należy do Wielkiej Loży Szwecji. On na co dzień praktykuje filozofię chrześcijańsko-masońską. Przed wojną czynił tak Karol Serini, wolnomularz, pastor koscioła ewangelicko-augsburskiego. A więc można. Myślę sobie, że Chrystus nie rozlicza swoich wyznawców z ortodoksji wyznaniowej lecz wyłącznie z człowieczeństwa: „Cokolwiek uczyniliście swemu bliźniemu, mnie uczyniliście” .
  Dziękuję za słowa otuchy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: