Ewangelicy a wolnomularstwo

Po sobotnim programie o masonerii, w którym uczestniczyła m.in. Halina Radacz, diakonka kościoła ewangelicko-augsburskiego (z parafii w Żyrardowie), poproszono mnie, abym przybliżyła kwestię stosunku kościoła luterańskiego do wolnomularstwa. Nie zajmowałam się nigdy szerzej tą kwestią, poszukałam zatem u źródeł i znalazłam ciekawą deskę Leopolda Schikory z 2008 r., pt. STOSUNEK KOŚCIOŁA EWANGELICKIEGO DO MASONERII, zamieszczoną na Wirtulanym Wschodzie Wolnomularskim.  „Kościół Ewangelicki i masoneria patrzą w przyszłość bardzo idealistycznie – pisze autor na zakończenie – , wierząc w możliwość udoskonalania jednostki i społeczeństwa. To pozytywne nastawienie nie słabnie nawet w obliczu coraz to bardziej wzrastającej awangardy antyhumanistycznej, płynącej z fanatyzmu religijnego i ekstremizmu politycznego. Ten idealizm można najlepiej wyrazić znanymi słowami Marcina Lutra: Gdybym wiedział, że jutro będzie koniec świata, jeszcze dziś zasadziłbym jabłonkę!”.

Kwestia jest jednak bardziej złożona, tak jak rozmaite są kościoły ewangelickie. Oto link do artykułu, z komentarzem Karola Wojciechowskiego z WWW, w którym jest także ciekawy passus dotyczący stosunku Kościoła katolickiego do masonów.

http://wolnomularstwo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=397&Itemid=51

 

Tagi: ,

Jedna odpowiedź to “Ewangelicy a wolnomularstwo”

  1. lilka Says:

    ja nie rozumiem jednej sprawy. ponoc katolicyzm ocenia sie jako religie tolerancyjne, a jej nauki powinny gleboko zapadac w serca. jak widze, to jest m.w. tak- albo sa praktycznie niepraktykujacy wierni, ale gdy nadepnie sie im na odcisk w sprawie wiary w szereg bostw , ktorymi sie otacza KRK to zaczynaja byc grozni- widze jeszcze inna grupe ludzi, – to bereciki, wykrzykujace na wolnomyslicieli od faszystow i masonow, jak widac do masonow im daleko, ale blizej do faszystow

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: