Zainteresowałam się tą moją „Czarcią wierzbą” nie na żarty. Szukałam dzisiaj rano u Kopalińskiego w Słowniku symboli znaczenia wieży (śniła mi się), patrzę, a przed wieżą jest i wierzba. Czytam i oczy przecieram: wierzba, dla mnie synonim polskości (mazurki chopinowskie) i diabła Boruty, jest drzewem starożytnych Żydów i występuje w Biblii! Żydzi używali witek wierzbowych w pierwszy dzień Święta Szałasów, zwany inaczej Dniem Wierzby, witki wierzby były oznaką radości i wesołości. Prorok Izajasz przyrównał potomków Jakuba właśnie do tego drzewa: „I będą róść między ziołami jak wierzby przy wodach cieknących”. O wierzbach też jest mowa w Psalmach, przypominały niewolę babilońską: „Nad rzekami Babilonu siedzieliśmy i płakali na wspomnienie Syjonu. Na wierzbach w tamtej krainie zawiesiliśmy lutnie nasze”. No i jeszcze na koniec liscie wierzbowe oznaczały u starożytnych Izraelitów wargi wyznawców chwalących Pana.
10 kwietnia 2011 o 13:51 |
Zaciekawiła mnie Pani i też poszukałam, oto co znalazłam:
„Wierzba odgrywała duże znaczenie w wierzeniach ludów pierwotnych, była drzewem magicznym i kultowym. Łatwo też symbolika wierzby jako drzewa specjalnego kultu została wchłonięta przez katolicyzm i jest stałym elementem w obrzędach wielkanocnych. Wierzba stanowiła w wiekach średnich symbol płodności zarówno na Litwie, jak i w Polsce, a także w innych krajach, np. w Rumunii. Wierzby związane są z gusłami, przesądami – to diabeł Rokita mieszka w dziuplastej wierzbie. Ma też wierzba ustaloną renomę jako drzewo lecznicze. Sienkiewicz w „W pustyni i w puszczy” przywołuje te lecznicze właściwości wierzby. W opisach dawnych uczt pogrzebowych – jak pisze M.Zielińska – napój z liści wierzbowych nazywany jest „trunkiem” i wymieniany obok piwa i wódki. Jeszcze współcześnie wywarem z liści wierzbowych poi się „parszywe” owce.
Najstarsze drzewo wierzby białej – Salix alba L. rośnie aktualnie w Polskiej Cerkwicy w woj. opolskim, liczy 152 lata, ma obwód 460 cm, pierśnicę146,5 cm i wysokość 27 m.”
http://www.itd.poznan.pl/pl/index.php?id=86
Osobiście , bardzo lubię Wierzby, kojarzą mi się z Polską wsią (tak jak Malwy) i moim dzieciństwem. Mam to szczęście, że widuję je na co dzień, a jedna – z gatunku płaczących rośnie koło mojego domu.
Z pozdrowieniami Ewa. 🙂
10 kwietnia 2011 o 14:33 |
To ja jeszcze dorzucę
Od zarania dziejów wierzby kojarzono z Księżycem i pierwiastkiem żeńskim.Sferę symbolizowaną przez to drzewo charakteryzują wrażliwość i zaduma.
Dywinacja oraz przewidywanie przyszłości w stanach transowych (szczególnie za pomocą wody,jak i w technikach wróżenia ze studni,potoku lub wody w misach),a także uzdrawianie,biała magia,poezja,muzyka-to domeny kapłanek Księżyca,praktykujących swoje sztuki w gajach wierzbowych.
Bogini Hera narodziła się według legendy,pod wierzbą rosnącą na Samos,gdzie co roku odprawiano stosowne rytuały.
z „Magia drzew”-Fred Hageneder
W Psalmie 137
w niektórych przekładach zamiast wierzby jest topola
http://www.biblia.pl/rozdzial.php?id=970
Księga Kapłańska 23.40
http://www.biblia.pl/rozdzial.php?id=115
10 kwietnia 2011 o 14:39 |
Z wierzby Celtowie robili harfy
Najsłynniejszą zwana „Brian Boru” można oglądać w Trinity College w Dublinie
http://www.harfa.chhc.pl/index.php?id=1
10 kwietnia 2011 o 15:16 |
Gałązek wierzbowych używa się do poszukiwań źródeł wody.
Gałązka musi być w kształcie litery Y
10 kwietnia 2011 o 16:19 |
http://loza_wiklinapolska.republika.pl/mityilegendy.html
11 kwietnia 2011 o 06:07 |
I tyle czarów i dziwów, i znaczeń w jednej „polskiej” wierzbie! Dziękuję za wszystkie nowe drogi i dróżki, które mi pokazałyście dziewczyny! Razem zawsze raźniej. 🙂
15 Maj 2013 o 18:10 |
Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
I think that you could do with some pics to drive the message home
a little bit, but other than that, this is wonderful blog.
A fantastic read. I’ll certainly be back.