Wierzba, drzewo biblijne

Zainteresowałam się tą moją „Czarcią wierzbą” nie na żarty. Szukałam dzisiaj rano  u Kopalińskiego w Słowniku symboli znaczenia wieży (śniła mi się), patrzę, a przed wieżą jest i wierzba. Czytam i oczy przecieram: wierzba, dla mnie synonim polskości (mazurki chopinowskie) i diabła Boruty, jest drzewem starożytnych Żydów i występuje w Biblii! Żydzi używali witek wierzbowych w pierwszy dzień Święta Szałasów, zwany inaczej Dniem Wierzby, witki wierzby były oznaką radości i wesołości. Prorok Izajasz przyrównał potomków Jakuba właśnie do tego drzewa: „I będą róść między ziołami jak wierzby przy wodach cieknących”. O wierzbach też jest mowa w Psalmach, przypominały niewolę babilońską: „Nad rzekami Babilonu siedzieliśmy i płakali na wspomnienie Syjonu. Na wierzbach w tamtej krainie zawiesiliśmy lutnie nasze”. No i jeszcze na koniec liscie wierzbowe oznaczały u starożytnych Izraelitów wargi wyznawców chwalących Pana.

Reklama

Komentarzy 7 to “Wierzba, drzewo biblijne”

 1. Ewa. Says:

  Zaciekawiła mnie Pani i też poszukałam, oto co znalazłam:

  „Wierzba odgrywała duże znaczenie w wierzeniach ludów pierwotnych, była drzewem magicznym i kultowym. Łatwo też symbolika wierzby jako drzewa specjalnego kultu została wchłonięta przez katolicyzm i jest stałym elementem w obrzędach wielkanocnych. Wierzba stanowiła w wiekach średnich symbol płodności zarówno na Litwie, jak i w Polsce, a także w innych krajach, np. w Rumunii. Wierzby związane są z gusłami, przesądami – to diabeł Rokita mieszka w dziuplastej wierzbie. Ma też wierzba ustaloną renomę jako drzewo lecznicze. Sienkiewicz w „W pustyni i w puszczy” przywołuje te lecznicze właściwości wierzby. W opisach dawnych uczt pogrzebowych – jak pisze M.Zielińska – napój z liści wierzbowych nazywany jest „trunkiem” i wymieniany obok piwa i wódki. Jeszcze współcześnie wywarem z liści wierzbowych poi się „parszywe” owce.
  Najstarsze drzewo wierzby białej – Salix alba L. rośnie aktualnie w Polskiej Cerkwicy w woj. opolskim, liczy 152 lata, ma obwód 460 cm, pierśnicę146,5 cm i wysokość 27 m.”
  http://www.itd.poznan.pl/pl/index.php?id=86

  Osobiście , bardzo lubię Wierzby, kojarzą mi się z Polską wsią (tak jak Malwy) i moim dzieciństwem. Mam to szczęście, że widuję je na co dzień, a jedna – z gatunku płaczących rośnie koło mojego domu.

  Z pozdrowieniami Ewa. 🙂

 2. Asenata Says:

  To ja jeszcze dorzucę

  Od zarania dziejów wierzby kojarzono z Księżycem i pierwiastkiem żeńskim.Sferę symbolizowaną przez to drzewo charakteryzują wrażliwość i zaduma.
  Dywinacja oraz przewidywanie przyszłości w stanach transowych (szczególnie za pomocą wody,jak i w technikach wróżenia ze studni,potoku lub wody w misach),a także uzdrawianie,biała magia,poezja,muzyka-to domeny kapłanek Księżyca,praktykujących swoje sztuki w gajach wierzbowych.

  Bogini Hera narodziła się według legendy,pod wierzbą rosnącą na Samos,gdzie co roku odprawiano stosowne rytuały.

  z „Magia drzew”-Fred Hageneder

  W Psalmie 137
  w niektórych przekładach zamiast wierzby jest topola

  http://www.biblia.pl/rozdzial.php?id=970

  Księga Kapłańska 23.40
  http://www.biblia.pl/rozdzial.php?id=115

 3. Asenata Says:

  Z wierzby Celtowie robili harfy

  Najsłynniejszą zwana „Brian Boru” można oglądać w Trinity College w Dublinie

  http://www.harfa.chhc.pl/index.php?id=1

 4. Ewa. Says:

  Gałązek wierzbowych używa się do poszukiwań źródeł wody.
  Gałązka musi być w kształcie litery Y

 5. Asenata Says:

  http://loza_wiklinapolska.republika.pl/mityilegendy.html

 6. chihihi Says:

  I tyle czarów i dziwów, i znaczeń w jednej „polskiej” wierzbie! Dziękuję za wszystkie nowe drogi i dróżki, które mi pokazałyście dziewczyny! Razem zawsze raźniej. 🙂

 7. wenig Says:

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.

  I think that you could do with some pics to drive the message home
  a little bit, but other than that, this is wonderful blog.
  A fantastic read. I’ll certainly be back.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: