Newton nie tylko fizykiem lecz i alchemikiem

Ufff, wczoraj w loży Gaja Aeterna wygłaszałam deskę o alchemii duchowej. Piekielnie trudny temat dla mnie, ponieważ przez większość swego życia był mi on absolutnie obcy. A teraz – nie! Przy okazji szukania inspiracji do deski natknęłam się u Eliadego na kwestię Newtona, tj. jego związków z alchemią. Ku memu niebotycznemu zdumieniu, twórca nowoczesnej mechaniki, Izaak Newton, był zawołanym alchemikiem! To zdanie, które zaraz przytoczę jest po prostu genialne: „Zamiana ciał w światło i światła w ciała jest całkowicie zgodna zprawami natury, gdyż natura zdaje się zachwycona transmutacją” Mircea Eliade, Kowale i alchemicy).  A teraz współczesny fizyk Paul Steinhard, współtwórca tzw. cyklicznej teorii Wszechświata: „Skąd we wczesnym Wszechświecie wzięły się zmarszczki w rozkładzie energii, które dały początek galaktykom […]” (Polityka 57/2010). Myślę teraz nad tym, a jak coś wymyślę, napiszę następną deskę o alchemii, fizyce i Wszechświecie. Acha, dla profanów: deska to u masonów referat, wyp0racowanie, analiza, wypowiedź pisemna – wszystko w jednym.

Tagi: , ,

Komentarze 2 to “Newton nie tylko fizykiem lecz i alchemikiem”

 1. Ewa. Says:

  Co prawda w temacie Alchemii niewiele mogę powiedzieć , chociaż jak by się dobrze zastanowić to dobrym przykładem jest sama Matka Natura ( tak mi się wydaje ).
  Już w Izbie Rozmyślań ( chociaż ta Izba nie jest znana w każdym Rycie , albo ja znowu coś pokręciłam ) występują tam symbole alchemiczne w postaci siarki , soli czy wody – te dwa minerały i woda znane są Matce naturze .
  Ale to tylko moje takie trochę ” profańskie ” domysły .
  Z Pozdrowieniami Ewa .

 2. chihihi Says:

  Dobre domysły 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: